Kalorifer tesisatının hangi malzemeye göre yapılacağına karar verirken dikkat etmeniz gerekir.

  1. Binanın yada tesisatı yapılacak dairenin altyapı aşamasında mı? yada kullanılır halde mi? olduğu
  2. Isıtma işleminin ne kadar süre ile yapılacağı. ısıtılacak mekanın günlük, haftalık, aylık kullanım süreleri.
  3. Binanın izolasyon yapısı

BİNA KULLANILIR DURUMDA: Durum gereği radyatörlü ısıtma sistemi daha uygundur. Boruların açıkta gideceği düşünüldüğünde ya bakır borulu yada plastik borulu tesisatı tercih edeceksiniz. Kat kaloriferinde plastik boru kullanımı : Plastik boru altyapı malzemesi olarak çok iyi malzemedir. Ancak boruların açıkta döşendiği durumlarda dezavantajları vardır. Zaman içinde gün ışığı plastik borunun polimer yapısını etkiler sertleştirir ve daha kırılgan yapar. Sıcaklıktan dolayı esneme yapar ve eğri görünümler oluşur. estetik yapıyı bozar. Boya tutmaz . Borular daire içinde çok dolaşacağı için çok fazla ek parçaları kullanılacaktır, çokça kullanılan plastik fittings su dolaşım hızını düşürecektir buda ısıtma konforunu düşürür. Plastik boru tesisatı gizli yada beton altında yapılabiliyorsa daha avantajlıdır. Kat kaloriferinde bakır boru kullanımı : bakır boru plastik boruya göre daha estetiktir. sıcaklıkla şekil bozulması olmaz. boyanabilir veya cilalanabilir. Fittingslerin su akışına gösterdikleri direnç çok daha düşüktür.Metal oldukları için dışarı ısı verirler ( azda olsa radyatör görevi yaparlar). Dikkat edilmesi gereken eğer boru açık balkon yada dış yüzeyden geçerse bu kısımları izolasyon ile muhafaza edilmesi gerekir. Bakır boru tesisatı; Tesisat açıktan, görülebilir durumda yapılıyorsa daha avantajlıdır.

BİNA ALTYAPI AŞAMASINDA İSE: Binanın inşaat aşamasında olduğu durum, tesisat gizli ve beton altında yapılabilecek durumda. Yerden ısıtma tesisatı: Yerden ısıtma tesisatı gerekleri yerine getirildiğinde en avantajlı kalorifer tesisatıdır. Yerden ısıtmada; ısıtma işlemine başladıktan birkaç saat sonra konfor sıcaklığı sağlanabilir. Birkaç saat geç ısınır birkaç saat geç soğur. Bunu dikkate alırsak, yazlık gibi haftanın bir günü ikamet edilen yerlerde yada günün çok az saatlerinde ısıtılacak yerler için avantajlı olmayabilir. Sürekli kullanılan mekanlar için idealdir. Binanın izolasyon durumu iyi olması şarttır. Bina izolasyonu kötü ise sistem yüksek sıcaklıklarda çalıştırılacaktır, bu hem insan sağlığı hem tesisat için iyi değildir. En ekonomik, en sağlıklı ve ortada hiç boru veya radyatör olmadığı için en estetik sistemdir. İzolasyon ve kullanım sürelerine göre karar vermek şartıyla. Yerden dağıtma sistemi ( cross-link ): Radyatörlere giden sıcak su ve dönen soğuk su borularının koruyucu kılıf içinde döşenmesidir. Radyatörlü ısıtma sistemlerinde en iyi kalorifer tesisatı yöntemidir. Plastik borunun beton altında ömrü yüzyıllar ile belirtilir. Çok düşük ihtimalle de olsa borunun zarar görmesi halinde, kılıf içindeki boru çekilir ve yerine yeni boru itilir. borunun geçtiği yerleri kırıp açmak gibi yapıyı bozacak müdahalelere gerek yoktur. Plastik PPRC kalorifer tesisatı: inşa halindeki binada kullanma ve sıçak su için en iyi malzemedir. Biz plastik borunun altyapı malzemesi olarak çok iyi olduğunu bilmekle beraber, kalorifer tesisatında kullanımı için tasarlanmış yerden dağıtmalı ( croos-link plastik borulu ) sistemi tavsiye ederiz.

KALORİFER TESİSATI

Tek kolon ile bütün bir sistem, şap altında kalan kılıflı spiral borular ile dekoratif üstünlük sağlar. PE – Xc ve PE – Xb borular şap altında kılıf içinden geçirilmelidir. Kılıf, boruyu koruyucu nitelikte olmalı, ayrıca hava yastığı görevi yaparak ısı yalıtımını sağlamalıdır. Bükülme esnasında kesit daralmasına neden olmaması için “spiral” tipinde olmalıdır. Koruyucu spiral borular kırmızı ve mavi renktedir. Kırmızı renkte olanlar radyatöre gidiş hattında, mavi renkte olanlar ise dönüş hattında kullanılır. Kılıfın çapı ø 16 mm PE- X boru için 25 mm´dir. Kollektörden radyatörlere boruların gidiş ve dönüş şeklinde çok değişiklik olabilir. Radyatöre gidiş sıcaklığı 90° C ve dönüş sıcaklığı ise 70° C´dir. Bu sıcaklıklara da dayanıklı olan PE – Xc ve PE – Xb cross – link borular kullanılır. Bu sistem sayesinde daire içinde hiçbir surette gözü rahatsız eden boru görünmez. Kolon sayısı bire indiğinden çok sayıda tabya betonu delme işine son verilmiştir. Yine bu sistem sayesinde kolon boru hatlarında meydana gelen basınç kayıpları da en aza indirilmiştir. Böylece suyun akışı kolaylaştığından daha düşük kapasiteli pompa seçilebilir. Bu sayede enerji tasarrufu sağlanacaktır. Günümüz inşaatlarında bu sistem sıkça uygulanmaktadır. Radyatörlere giden sıcak su ve dönen soğuk su borularının koruyucu kılıf içinde döşenmesidir. Radyatörlü ısıtma sistemlerinde en iyi kalorifer tesisatı yöntemidir. Plastik borunun beton altında ömrü yüzyıllar ile belirtilir. Çok düşük ihtimalle de olsa borunun zarar görmesi halinde, kılıf içindeki boru çekilir ve yerine yeni boru itilir. Borunun geçtiği yerleri kırıp açmak gibi yapıyı bozacak müdahalelere gerek yoktur.